Map & Schedule of Events
Scroll down for Music Schedule
Saturday
Time | Event |
---|---|
7:30 | Piping and Drumming registration begins |
8:00 | Field opens - Registration for Amateur Scottish Athletic events (at Heavy Athletics Tent) Piping & Drumming competition begins |
8:30 | Highland Dancing competition begins |
9:00 | Registration for Battle Axe competition |
9:30 | Professional, “A” Amateur, and Women’s Heavy Athletic Competitions begin |
10:00 | OPENING CEREMONIES: Presentation of the Honored Guests with the Loch Norman Pipe Band, Scottish American Military Society Post #1775 and the 78th Fraser Highlanders (on the Main Field) FOLLOWING OPENING CEREMONIES: Celtic entertainment begins (Celtic Music Tent) |
11:00 | The Scottish Country Dancing Tent opens with dancing until 3:00 pm Carolinas Open Premier Highland Dancing competition begins Kilt Dedication (at Clan Henderson Tent) |
12:00 | Heavy Stone Lift & Carry (on the Main Field) Massed Pipe Bands performance (on the Main Field) |
12:30 | Flag Retirement Ceremony (on the Main Field) |
1:30 | Pipe Band Competition Shepherding demonstration (on Main Field) Long Bow competition (Historic Encampment) Scottish Whisky Seminar (in Cultural Center)* |
1:45 | Registration closes for Amateur Wrestling |
2:00 | Amateur Wrestling competition (on Main Field) Women’s Battle Axe competition |
3:00 | Men’s Battle Axe competition |
3:30 | Tug-of-War begins on the Athletic Field Whiskies of the World (in the Cultural Center)* |
SUNDAY
Time | Event |
---|---|
8:00 | Registration for Amateur Heavy Athletics at the Heavy Athletics Tent |
9:00 | Qualifying for Amateur Heavy Athletics begins Registration for Kilted Mile at the Athletic Tent Worship service at the Rural Hill Burying Ground (In Cultural Center in event of rain) Highland Dancing competition begins |
10:00 | Practice throws at Battle Axe until 11:30 |
10:30 | Celtic entertainment begins (Celtic Music Tent) |
11:00 | Best Clan Tent Award |
12:00 | The Parade of Tartans and Massed Band Performance Scottish Country Dancing tent opens with demonstrations and instructions |
12:30 | Amateur Scottish Athletic Competition |
1:00 | Kilted Races (on the Main Field) |
1:30 | Shepherding demonstration (on Main Field) Scotch Whisky Seminar (in Cultural Center)* |
2:30 | Challenge Match at Battle Axe (entry fee required) |
3:00 | Flag Retirement Ceremony (on the Main Field) |
4:00 | Presentation of Awards at Reviewing Stand |
4:30 | Closing Ceremonies at the Cairn |
6:00 | Volunteer Muster** |
Celtic Music Schedule
Saturday Main Stage
Time | Event |
---|---|
10:00 - 10:30 | Jil Chambless, Scooter Muse, & Nick Watson |
10:30 - 11:00 | Ed Miller & Friends |
11:15 - 12:00 | Searson |
12:15 - 1:00 | Seven Nations |
1:15 - 2:00 | Ed Miller, Jil Chambless, Scooter Muse, & Nick Watson |
2:15 - 3:00 | Alasdair Fraser & Natalie Haas |
3:15 - 4:00 | Searson |
12:00 | Seven Nations |
4:15 - 4:45 | Flag Retirement Ceremony (on the Main Field) |
Saturday 'B' Stage
Located at the Food Court
Time | Event |
---|---|
10:45 - 11:45 | The Reelin’ Rogues |
12:00 - 1:00 | The Piper Jones Band |
1:15 - 2:15 | The Reelin’ Rogues |
2:30 - 3:30 | The Piper Jones Band |
3:30 - | Queen City Juvenile Pipes & Drums |
Saturday Night Celtic Jam
Time | Event |
---|---|
6:30 - 7:00 | Ed Miller & Friends (Jil Chambless, Scooter Muse, Nick Watson, EJ Jones, Francis Cunningham) |
7:15 - 7:45 | Searson |
8:00 - 8:30 | Alasdair Fraser & Natalie Haas |
8:45 - 9:30 | Seven Nations |
SUNDAY MAIN STAGE
Time | Event |
---|---|
10:30 - 11:15 | Jil Chambless, Scooter Muse, & Nick Watson |
11:30 - 12:15 | Searson |
12:30 - 1:15 | Ed Miller & Friends |
1:30 - 2:15 | Seven Nations |
2:30 - 3:15 | Alasdair Fraser & Natalie Haas |
3:15 - | “Anything Goes” Finale |
Sunday 'B' Stage
Located at the Food Court
Time | Event |
---|---|
11:00 - 11:45 | The Reelin’ Rogues |
12:00 - 12:45 | The Piper Jones Band |
1:00 - 1:45 | The Reelin’ Rogues |
2:00 - 2:45 | The Piper Jones Band |
3:00 - | Loch Norman Pipe Band |